Ostrov Vir se poprvé v historických listinách připomíná r. 1069 v chartě krále Petra Krešimira IV., v níž byl ostrov darován klášteru sv. Chrysogona v Zadaru. V této chartě se Vir uvádí pod jménem Ueru, čili Veru, což znamená pastvina.
Vir leží ve Virském moři v severozápadní části Dalmácie a velikostí se mezi chorvatskými ostrovy řadí na dvacáté místo, v Zadarském souostroví na osmé. Od Zadaru, střediska severodalmatského regionu, je vzdálen 26 km po pevnině a kolem 15 NM po moři (do přístavu). R. 1976 byl Vir přes Privlačskou úžinu spojen přístavním mostem s pevninou a stal se tak její součástí, čímž začíná jeho skutečný rozvoj.
Vir je ostrov o rozloze 22,38 km, délka je 10,12 km, největší šířka 4,25 km. Délka pobřežní čáry činí 31,43 km. Je tu přesmíru možností k podnikání výletů, jelikož Vir je obklopen mnohými ostrovy: Pag, Mauna, Planika, Olib, Ist, Molat, Sestrunj, Rivanj a Ugljan. V blízkosti se nachází historické městečko Nin a mnohé národní parky: Kornati, Krka, Paklenica a Plitvická jezera.
Členité pobřeží a především zdravé středomořské podnebí představují podstatné přednosti tohoto ostrova. Kromě toho, podle počtu slunečních hodin (ročně 2450, což je 300 slunečních dnů), je ostrov příjemným cílem i mimo hlavní sezonu. Průměrné množství srážek činí 1000 mm, ale jsou nerovnoměrně rozděleny, takže za letních měsíců je v průměru 5 – 6 deštivých dnů, zatímco v hlavní sezoně je tento počet dvakrát nižší.
Na Viru ještě nejsou velké hotely a turistická nabídka se skládá výlučně ze soukromého ubytování, takže dovolenou tu můžete strávit v pronajatých pokojích, apartmánech nebo celých domech.
Na ostrově je ovšem velký počet restaurací a kaváren, sklípků, diskoték i nejrozmanitějších obchodů. Je tu ambulance, lékárna, pošta, turistická kancelář, směnárna, půjčovna lodí, bohatá tržnice zeleniny a ovoce i rybárna i katolický kostel, v němž se, kromě v neděli, konají bohoslužby každý den.